Tréninkový servis

Český svaz orientačních sportů

Host













Zpravodaj ČSOS 2024 / 2 Skyvová 04.03.2024 14:33:50
Vyšel Zpravodaj ČSOS 2024 / 2 s informacemi k projektům ROZVOJE OB pro rok 2024 a o možnosti poskytnutí finančního příspěvku klubům ČSOS na plnění projektů pro školní mládež v roce 2024. Více informací zde.

Metodické listy Skyvová 16.11.2023 11:49:04
Od ledna 2019 vycházejí Metodické listy ČSOS jako online měsíčník, který chodí zájemcům přímo do jejich e-mailové schránky (přihlásit k odběru se můžete ZDE). Ambicí tohoto internetového zpravodaje je propojit aktivní lidi v rámci ČSOS ke spolupráci, nabídnout jim přehledným způsobem nové informace a inspirativní články či videa. Pro trenéry navíc listy každý měsíc přináší várku teorie ve formátu “print and go” a tím i zjednodušení přípravy alespoň několika tréninků v měsíci.


Na vytváření se podílí Jana Kubátová, Alena Voborníková, Marek Cahel a Pavel Košárek. Autorský tým, rád uvítá připravené materiály od ostatních trenérů, rozhodčích či pořadatelů, odkazy na zajímavé zdroje informací nebo pozvánky na akce mimo orientační sporty, které by mohli mít odezvu u dalších členů ČSOS (vše lze posílat na adresu: metodika@orientacnisporty.cz).
Odkaz na archiv vydaných Metodických listů je k dispozici na webu ČSOS Metodický portál.

Zažít orienťák Skyvová 08.06.2022 7:07:13
Bezpečně dorazit do cíle si přeje každý výletník. Ať už jste na výletě pěšky, na kole, na lyžích, nebo cestujete jiným dopravním prostředkem, může se stát, že vás na cestě překvapí tma, bouřka, úraz nebo se vám prostě vybije mobil, ve kterém máte mapu dalších kilometrů vašeho putování. Co dělat v takové situaci, jak si poradit s navigací v přírodě nebo neznámém městě, jak se ze svízelných situací nejlépe dostat a naopak jak si užít kousek nějakého dobrodružství třeba i doma v obýváku? Naučit děti zorientovat se v přírodě i v moderní civilizaci je cílem nové série zážitkových programů Českého svazu orientačních sportů.

Informace k výukovým programům byly zveřejněny na metodickém portálu RVP.CZ Jak se neztratit v Digitálním lese – rozvoj orientačních dovedností v zážitkových programech pro žáky ZŠ.

ONLINE metodika Skyvová 23.12.2020 11:06:40

Online příprava na Metodickém portálu spuštěna!
Metodická rada ČSOS připravila na Metodickém portálu " Online přípravu", která je skvělou tréninkovou pomůckou pro začínající orienťáky i zkušené reprezentanty.

https://metodika.orientacnisporty.cz/online-priprava

* Projekt „Rozvoj metodického portálu ČSOS pro přípravu mládeže a reprezentace“ byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
* Jednotlivé úlohy připravila v rámci své diplomové práce Petra Hančová.
* Pro cvičení byly použity mapy v současně platných mapových klíčích: ISOM 2017-2 a ISSprOM 2019.


Metodické středy Skyvová 02.12.2020 20:49:14

Metodické středy - to je nový formát sdílení informací z prostředí orientačního běhu pro trenéry, závodníky či pořadatele závodů, který připravila Metodická rada ČSOS.

  • Program přednášek METODICKÉ STŘEDY


  • SI-Droid Event Skyvová 07.04.2020 9:43:28

    Aplikace SI-Droid Event z dílny švédského orienťáka Johana Jacobssona (OK Orion) je jednoduchým a mocným nástrojem jak uspořádat trénink/závod s použitím kontrol SPORTident na chytrém telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android 4.0.3 a vyšší. Aplikace má vlastní velmi podrobnou nápovědu v češtině, ve které najdete vše přehledně popsané. Nápovědu aplikace a manuál k používání připravil Lukáš Kettner (OK Kamenice, aktualizace 6.4.2020).

    Pro plnou funkčnost aplikace SI-Droid Event je potřeba:
    * tablet/chytrý telefon s operačním systémem android (4.0.3 a vyšší) a nainstalovanou aplikací
    * redukce OTG (On The Go), která stojí do 100kč a dá se sehnat snad v každé elektronice
    * vyčítací krabičku s USB připojením - Vyčítací krabička se přes OTG redukci připojí k zařízení a to je po chvilce připravené vyčítat čipy prvních závodníků.

    Stažení a instalace – vyzkoušení Lite verze
    Před „investicí“ do plné verze SI-Droid Event je vhodné si nejdříve stáhnout zdarma dostupnou aplikaci SI-Droid Event Lite a vyzkoušet funkčnost na příslušném zařízení. Zkušební verze je totožná s placenou až na omezení počtu vyčtených čipů (10ks), deaktivované možnosti ukládání dat tréninku a tisknutí lístečků.


    Open Orienteering Mapper - Purple Pen Skyvová 04.06.2019 12:29:46

    Pro všechny zájemce z řad orientačních běžců jsou určeny volně šiřitelné počítačové programy - Open Orienteering Mapper pro tvorbu map a Purple Pen pro stavbu tratí.

    Program Open Orienteering Mapper umožňuje digitální mapování v terénu (základní kurz organizuje Mapová rada ČSOS na "Školení začínajících kartografů"). Karel Vítek připravil tutoriály v českém jazyce jak začít s mapováním pro orientační sporty (ke stažení na YouTube).
    Program Purple Pen je určen pro stavbu tratí s využitím map ve formátu PDF, .ocad či .omap a možností tvorby popisů, úpravy mapy (udělat hlavičku mapy, dopsat různé texty, vyznačit zakázaná území, vymazat či ořezat určité části mapy) a přípravy k tisku.


    Publikace Orientační běh do škol - zábavný a výchovný OB Skyvová 27.02.2019 10:09:53

    Publikace ORIENTAČNÍ BĚH DO ŠKOL - ZÁBAVNÝ A VÝCHOVNÝ OB, jejímž autorem je Göran Andersson, obsahuje inspirativní cvičení k výuce orientačních a navigačních dovedností pro žáky základních a středních škol od 6 do 15 let.

    Představu, jak usnadnit a zpříjemnit orienťák ve škole, získal Göran Andersson na základě úzké spolupráce s učiteli švédských základních a středních škol a díky zkušenostem v pozici vedoucího projektů "Skol-Sprinten" a "World Orienteering Day".

    Publikace Orientační běh do škol - zábavný a výchovný OB byla přeložena z anglického originálu Cool, Awesome and Educational. Publikace je určena učitelům, ale může být dobrým pomocníkem i pro trenéry mládeže, protože obsahuje řadu námětů na výuku základů orientace s využitím nových technologií využívaných v denní praxi.
    Pro výuku jsou připraveny návody na nácvik orientace v tělocvičně a v areálu školy, cvičení na pochopení mapových značek a významu vrstevnic a ukázky spojení nácviku orientace s procvičením učiva z jiných předmětů v místě kontrolních stanovišť. Součástí publikace jsou mapové úkoly (testy) s řešením.
    Na české verzi se podílely Karolína Bořánková a Kristýna Skyvová. Firma Žaket připravila tištěnou verzi ve formátu A4 a A5, odkaz ke stažení je zde. Zájemci o tištěnou verzi mohou kontaktovat sekretariát ČSOS.


    Pohybový aparát, rehabilitace, výživa Skyvová 21.12.2018 11:16:30

    Vydaná publikace Pohybový aparát, rehabilitace, výživa, kterou připravil MUDr. Jiří Funda s Mgr. Vendulou Bouchalovou, se věnuje na více než 100 stranách nejn problematice pohybového aparátu, rehabilitaci, výživě ale také lékařskému zabezpečení závodů v OB.

    OB z hlediska statistiky úrazů či jiného poškození zdraví patří mezi jedny z nejbezpečnějších sportů. Smyslem této publikace je nejen minimalizovat možné chyby při tréninku či vlastním závodním provozování OB, ale formou vhodných rad zlepšit i samotnou výkonnost a požitek z běhání. V neposlední řadě je pak smyslem publikace předání informací o možnostech současné sportovní medicíny v oblasti prevence, diagnostiky a terapie případného poškození pohybového aparátu a zdůraznění významu rehabilitace a výživy sportovce.
    V ČR je každoročně různými subjekty pořádáno velké množství závodů od úrovně oblastních žebříčků až po velké mezinárodní akce, úroveň jejich zdravotnického zabezpečení kolísá od špičkové kvality až po minimální zabezpečení. Cílem kapitoly Zdravotnické zabezpečení závodů OB je pomoci při organizaci zdravotnického zabezpečení, zajistit řádnou péči o účastníky závodu včetně jejich doprovodu a v neposlední řadě zabránit jakékoli mimořádné události, která by poškodila dobré jméno orientačního běhu.

    Publikace Pohybový aparát, rehabilitace, výživa je k dispozici ke stažení pro všechny zájemce zde.


    Lyžařský OB - tréninková příručka Skyvová 12.12.2018 9:37:22

    Vůbec poprvé vydává Český svaz orientačních sportů metodický materiál zaměřený pouze na lyžařský orientační běh. Jeho vydání si vyžádala stále větší míra specializace, kterou tato specifi cká odnož orientačního běhu vyžaduje.

    Základem je překlad metodického materiálu špičkového norského závodníka Hanse Jorgena Kvaleho, o který se zasloužil Jakub Škoda. Věnuje se především mapové přípravě. Další kapitoly zabývající se komplexním pohledem na trénink lyžařských orientačních běžců jsou prací současných trenérů reprezentačních družstev LOB. Autoři předkládají kapitoly věnující se tréninku pohybových schopností a dovedností pro tento sport a připomínají obecné i specifické zásady sportovního tréninku aplikované právě na LOB. Příručka je určena trenérům i závodníkům, kteří se chtějí věnovat lyžařskému orientačnímu běhu na výkonnostní i vrcholové úrovni a zdokonalit tak své znalosti a dovednosti v oblasti sportovního tréninku tohoto sportu.

    Tato tréninková příručka byla poprvé představena na Semináři trenérů a rozhodčích v Plzni (23.-25.11. 2018). Na semináři proběhly i dvě přednášky s tématikou LOBu: Nové trendy v LOB (Richard Klech) a LOB jako tréninkový prostředek pro OB (Roman Horyna). Prezentace ze všech přednášek jsou k dispozici zde.

    Tréninková příručka Lyžařský orientační běh je k dispozici ke stažení pro všechny zájemce zde.


    Akce před námi




    Akce za námi

    04.04.2020 >>>
    Workshop: Rozvoj OB regionů
    Brno, Purkynova 123, budova CEITEC VUT

    29.03.2020 >>>
    Workshop: QuickEvent
    Zátopkova 100/2, 169 00 Praha 6 – Břevnov; místnost 209

    21.03.2020 >>>
    Přednáška: Nebezpečí dopingu - Mgr. Polák
    Hradec Králové

    21.03.2020 >>>
    Seminář pořadatelů závodů sekce OB 2020
    ZŠ Milady Horákové, Milady Horákové 258/50, Hradec Králové

    15.03.2020 >>>
    Workshop pro trenéry: Strava, sportovní výkon a psychologie (Praha)
    Strahov, Praha

    Počet přístupů
    Celkem: 512589
    Týden: 3125